piątek, 18 lipca 2014

Szkolenie z farb kredowych

Z farbami kredowymi spotkałam się już kilka lat temu, tak się jednak złożyło, że nie miałam okazji z nimi popracować bo niestety nikt wtedy nie prowadził szkoleń. Słyszałam natomiast o nich dużo pozytywnych opinii. Bardzo się ucieszyłam, kiedy znalazłam w Internecie ogłoszenie o kursie dotyczącym malowania mebli z użyciem tych farb w okolicy Warszawy. Skorzystałam więc z oferty i wyznaczonego dnia zjawiłam się w Ago Home (Domowe Klimaty) wraz z mebelkiem, na którym miałam pracować. Mój wybór padł na stolik z trzech powodów: po pierwsze bardzo mi się podoba jego kształt ; po drugie ... jako jeden z niewielu mebli, które posiadam, mieścił się do samochodu :) ; po trzecie był już oszlifowany :).

Mój stolik przygotowany do malowania

Inni uczestniczy szkolenia też przywieźli ciekawe mebelki.

Meble pozostałych uczestników szkolenia

I zaczęło się szaleństwo w działaniu z meblami. Jak widzicie wszyscy musieli przeszlifować mebelki. Dobrze, że ja przyjechałam już z oszlifowanym to miałam czas by u Agnieszki wypić drugą kawkę.Każdy uczestnik kursu trzymał po 2 małe przedmioty na których ćwiczyliśmy jak malować farbami kredowymi.A tu już malujemy wcześniej przygotowane mebelki. Dopiero wtedy zapadła cisza bo każdy w skupieniu delektował się jakością farb oraz tym jak świetnie kryją powierzchnie.Dla porządku pokazuję mój stolik już pomalowany. Zdjęcie jednak nie oddaje wiernie koloru.


Obecnie w mojej pracowni trwają prace wykończeniowe.

Praca z farbami kredowymi sprawiła mi dużą frajdę. Pochlebne opinie, jakie o nich słyszałam, okazały się całkowicie uzasadnione.

P.S.
Więcej informacji na temat farb kredowych niedługo udostępnię Wam na moim blogu o wnętrzach który nosi nazwę "Art 4Home".
Zapraszam.

10 komentarzy:

 1. Szlifowanie? a ja oglądnęłam filmik polski i tam mówione,że te farby nie wymagają szlifowania, że pięknie pokrywaja :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ana niestety ale należy przeszlifować powierzchnię mebelka. Chociaż lekko zmatowić. W fabrykach meble wykonane z drewna pokrywane są twardymi lakierami , które są jak to się mówi "śliskie" i farba może się nie przyjąć. Meble z płyty (sprawdziłam) też lepiej zmatowić. Jeżeli mebel jest wiekowy i już pokryty kilkoma warstwami farby na dodatek odpryskującej (czy na meblu są nierówności powstałe w wyniku wcześniejszego malowania) to trzeba wręcz usunąć stare powłoki malarskie bo farba kredowa tego nie wyrówna i nie zasłoni tylko uwydatni (chyba że taki efekt będzie satysfakcjonował)

   Usuń
 2. Ja swoich nie szlifuję :) i efekt mnie satysfakcjonuje :)

  OdpowiedzUsuń
 3. No fajnie, fajnie... Ale czy na pewno potrzebne jest od razu szkolenie, by stoliczek na biało pomalować? :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. De Ququ na stoliku nie jest nałożony biały kolor tylko jasny błękit. Pytasz czy szkolenie jest potrzebne.... Ja wolałam pójść na szkolenie. Dlaczego ? Bo mogłam pobawić się farbami oraz woskami, poćwiczyć i zobaczyć efekty jakie można nimi uzyskać. Pomalowałam swój stolik top okiem prowadzących kurs. Od razu otrzymywałam odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Słuchałam jakie pytania czy wątpliwości mają pozostali uczestnicy zajęć. Mogłam zobaczyć efekty malowania jakie powstają w zależności od użytego narzędzia. Dostałam pakiet informacji w czasie całodziennego zajęcia, zamiast szukać informacji i odpowiedzi w internecie (co czasami trwa kilka dni). Zamiast kupować kilka kolorów farb, próbować je i szukać wiadomości w internecie to wolałam iść na kurs. Trzeba pamiętać że na takich zajęciach można zobaczyć niuanse, których niestety nie zobaczymy (nie usłyszymy) w internecie. O
   Ale czy ktoś pójdzie na zajęcia czy nie to już jest jego indywidualna decyzja.
   Ja nie lubię wyważać drzwi które już są otwarte. Szkoda mi na to czasu :)

   Usuń
 4. Są farby kredowe i farby ZWANE kredowymi.
  W Anglii jest jedna szkoła, która uczy pracy z farbami kredowymi pod szyldem Annie Sloan.
  W Polsce istnieją jak widzę dwie (a może więcej?): warszawska i krakowska.
  Warszawska szlifuje, a krakowska pracuje na farbach AS i nie szlifuje mebli. :D
  Bo właśnie w tym tkwi cała magia, żeby NIE szlifować.
  No bo co to za uciecha, żeby się narobić?
  Jak się zeszlifuje meble to każda gęsta farba kryje.
  Warsztaty to bardzo dobra rzecz, bo skraca nam czas nauki i omija się błędy, ale pod warunkiem, że te warsztaty wnoszą coś nowego, a nie wprowadzają uczestników w błąd.
  No chyba, że pod TE farby kredowe, które były używane na warsztacie trzeba przygotować mebel.
  W takim wypadku polecam dla porównania i własnego poszerzenia wiedzy zakup próbki farby AS.
  I życzę miłego zaskoczenia. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Olinta zgadza się, że jak używa się farb AS to można ale nie trzeba szlifować.
   Już z nimi pracowałam jednak u Agnieszki zdecydowałam, że pomaluję mebel farbą kredową na bazie oleju (później je opiszę). Dlatego lepiej było przeszlifować mebelek.

   Usuń
  2. W Polsce są dostępne angielskie farby Annie Sloan i Autentico (działają dokładnie tak samo i ich skład jest zbliżony) oraz farby szwedzkie Byta-yta które są farbami w 100% naturalnymi i w związku z tym mają inną bazę (nie akrylową). Każdą z nich możesz położyć bez szlifowania, traktując po prostu pierwszą warstwę jako podkład. Zmatowienie powierzchni przed malowaniem zwiększa przyczepność farby i pozwala mniej jej zużyć (a tania w końcu nie jest!). Malowanie mebla na którym farba, lakier czy politura dobrze się trzyma jest ok. ale czy malowanie łuszczącej się starej farby, pomimo tego że jest możliwe, ma jakikolwiek sens? Ma się nadal łuszczyć tylko w innym kolorze? To czy szlifować do żywego drewna, czy tylko lekko zmatowić powierzchnię czy malować "jak leci" zależy nie od producenta farby tylko od oceny właściciela mebla i efektu jaki chce uzyskać. Farby do stylizacji mebli mają za zadanie nie tylko ładnie kryć, ale przede wszystkim pozwolić wykreować efekty, jakich nie da się osiągnąć zwykłą akrylową farbą do drewna.

   Usuń
  3. Aga zgadzam się z Tobą w 100 % :)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...