sobota, 22 września 2012

Jak radzić sobie z ciemnym tłem?

Jednym z wyzwań, jakie napotykamy przy pracy techniką decoupage, jest przyklejanie wzorów na ciemną powierzchnię. Dlaczego? Otóż przyklejanie bezpośrednio na taką powierzchnię serwetki, papieru ryżowego, cienkiego papieru do decoupage, a według niektórych osób również i grubszego, było skazane na niepowodzenie. Ciemne tło mniej lub bardziej przebija przez wzór. Obrazuje to poniższe zdjęcie. Jest to przygotowana przeze mnie płytka, którą pomalowałam w połowie czarną farbą i w połowie białą. Następnie, używając tradycyjnych preparatów, przykleiłam na nią serwetkę i cienki papier o jasnych wzorach. Jest to co prawda sytuacja ekstremalna, ale chodzi tu o zobrazowanie problemu. Efekt końcowy widzimy na zdjęciu.


Co widzimy? Część serwetki przyklejona na czarne tło jest zupełnie niewidoczna, a na papierze wyraźnie widać granicę między jasnym i ciemnym tłem.
Jak można sobie z tym poradzić? Otóż jest kilka metod:

 • Odrysowanie wzoru w miejscu, w którym potem chcemy go przykleić i pomalowanie tego obszaru np. na biało - przy bardziej skomplikowanych wzorach metoda ta wymaga od adepta sztuki wykazania się nadludzką cierpliwością i precyzją,

 • Podmalowanie wzoru od spodu na jasny kolor - nie każdy papier to wytrzyma, a do serwetek raczej się nie nadaje,

 • Jeżeli przedmiot ma jasną powierzchnię, to najpierw przykleja się wzór, a następnie ciemne tło się domalowuje - metoda ta może również wymagać dużo cierpliwości i precyzji co pierwsza.

 • Ostatnia z metod nadaje się tylko do serwetek. Polega ona na wycięciu wzoru z serwetki, a następnie rozwarstwieniu jej. Dzięki temu, że wzór wycinaliśmy przed rozwarstwieniem serwetki, spodnie warstwy mają kształt wycinanego wzoru. Następnie przyklejamy je w miejscu, w którym ma się znaleźć wzór podstawowy i malujemy jasnym kolorem farby (białą, kremową). Po wyschnięciu farby przyklejamy wzór z nadrukiem.

Każda z tych metod była dla mnie męcząca, w związku z tym omijałam ten temat i szukałam jakiegoś prostszego rozwiązania. Szukałam, szukałam ... i w końcu znalazłam! Pewnego dnia w moje ręce wpadł klej maskujący do ciemnych powierzchni. Spróbowałam i stwierdziłam - TO JEST TO! Teraz maluję całą powierzchnię ciemną farbą, natryskuję ten klej na wzór i ... przyklejam. Proste i bez kombinacji. Kiedy wprawiłam się w stosowaniu tego preparatu, to przygotowywanie przedmiotów z ciemną powierzchnią stało się dla mnie bezproblemowe.

A oto instrukcja obrazkowa, jak używać tego kleju.

Przygotowujemy powierzchnię do zdobienia. Malujemy na ciemny kolor i czekamy aż wyschnie. W tym czasie wycinamy wzór z papieru lub serwetki. Pamiętajmy, jeżeli jest to serwetka, to należy ją potem rozwarstwić, zostawiając tylko warstwę z nadrukiem. Następnie serwetkę lub papier kładziemy na folli zadrukowaną stroną do dołu i z odległości ok. 20 cm rozpylamy klej równomiernie dość grubą warstwą. Trzeba dokładnie pokryć całą powierzchnię wzoru.


Następnie podnosimy delikatnie wzór, odwracamy go i przykładamy na pomalowaną wcześniej powierzchnię stroną, na której znajduje się klej


a następnie dociskamy. Najlepiej jest położyć na wzór kawałek tkaniny i wszystko docisnąć wałeczkiem.


Jeżeli przyklejana jest serwetka, to nie należy wygładzać ją ręką, ponieważ można przez to rozmazać farbę z nadruku. Po przyklejeniu najlepiej jest położyć jedną, cienką warstwę lakieru w sprayu w celu zabezpieczenia powierzchni. Po całkowitym wyschnięciu lakieru w sprayu można już lakierować płynnym lakierem. A oto efekt końcowy.

7 komentarzy:

 1. No proszę, takiego sposobu to nie znałam . Dziękuję za pouczającą lekcję! Do tej pory stosowałam obrysowanie i podmalowywanie na jasno. Twojego sposobu muszę koniecznie spróbować.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj! Mam takie maskowanie klej! Cieszę się z wyniku!

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajna sprawa, szczególnie dla osób, które wolą serwetki ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Swietny sposób- na pewno wykorzystam :-)
  A przy okazji to wygrałaś pierwszą część mojego candy czyli najlepiej poradziłaś sobie z zagadka.
  Podaj adres na priva to wyślę nagrodę :-)
  Pozdrawiam
  cyrylla@tlen.pl

  OdpowiedzUsuń
 5. świetny patent, czy mogłabyś napisać jaki się ten klej nazywa?? albo posłać na majla fotkę tego produktu? stokrotka49@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Foxy Lady, ten klej to Biały klej do decoupage OD201 firmy Odif. Jest dostępny u mnie w sklepie, w tekście posta znajduje się link do niego w sklepie internetowym.

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajna sprawa z tym klejem. Ja naklejam serwetkę na kartkę papieru a później wycinam wzór. Serwetka jest wtedy grubsza ale można ją nakleić na ciemne tło, a kilka warstw lakieru doskonale wyrównuje granicę :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...